Дехто дуже тебе любить

Ця розповідь про те, як люди, котрих привели до храму в дитинстві, не помічають благодаті й відвертаються від Бога. Як Промислом Божим важкі часи виявляються для нас милістю. Як Господь чує кожне прохання та й просто думки й переживання однієї зі Своїх заблукалих овець, яка ще, можливо, не відгукнулася на голос Христа, але дуже цього хоче.

Тенісом я почав займатися з п’яти років і відзначаю уже двадцяту річницю в цьому спорті. Двадцять років від турніру до турніру, від поразок до перемог і навпаки. Іноді доводилося практично жити на кортах, і це дало свій результат: на українських теренах я досяг майже всіх можливих успіхів.

Однак скільки себе пам’ятаю, моєю мрією завжди був професійний спорт. Стати тенісистом-професіоналом означає виступати цілий рік за кордоном, постійно подорожувати різними містами й країнами, заробляючи на життя своїми виступами. Романтика!..

Улітку минулого року нарешті з’явився шанс здійснити мрію. Я поєднував роботу тренера, власні тренування з виступами й на одному з небагатьох міжнародних турнірів, що проводяться в Україні, вийшов у фінал, уперше набравши рейтинг АТП (Асоціація тенісистів-професіоналів). Тепер переді мною відкривалися реальні можливості втілити в життя те, до чого йшов багато років. Залишалося не менш складне: знайти фінанси для оплати поїздок.

На стрільця й звір біжить! Почали надходити пропозиції щодо договірних матчів, внаслідок чого можна непогано заробляти (у моєму випадку вважається єдиним варіантом покриття фінансових витрат). Хоча це й заборонено, однак чимало знайомих допомагають собі «договірняками», адже зробити старт на одних лише призових неможливо. А схема проста, робоча. Та все ж злочинна.

Що тут скажеш… Життя завжди ставить перед нами такі запитання. І в моєму випадку вони прозвучали так: «Скажи, ти готовий задля здійснення мрії закрити очі на маленьку махінацію? Чи готовий приглушити свою совість заради того, чому присвятив усе своє життя?».

Дати відповідь так, аби не пошкодувати в майбутньому, виявилося зовсім непросто. Найбільш розумним рішенням здалося взяти паузу та подивитися на себе й на ситуацію збоку…

***

Коли мені було неповних п’ятнадцять, мій батько став священиком. Років із семи й до сьогодні я відвідую храм, вірю в Бога. Проте коли залишив батьківську оселю й перебрався до Києва в пошуках можливостей для реалізації спортивних амбіцій, для моєї віри настали складні часи. Закрадалися сумніви з приводу істинності православ’я і взагалі існування Господа. Так, це віра моїх батьків, я знав, що вони досить розумні люди, довіряв їхньому вибору. Однак раптом вони помиляються? Що, коли Бог — просто самонавіювання та ілюзія?

Дуже близьким другом для мене була бабуся. Майже двадцять років, до мого переїзду до Києва, ми жили з нею в одній кімнаті. Розумію, що для декого це, можливо, прозвучить «не дуже», але ми з братом виросли в одній кімнаті з нашою вісімдесятирічною бабусею. І можу сказати, що я прожив щасливе дитинство в любові та чудовій компанії, за що безмежно вдячний моїй родині.

Бабуся не ходила до храму. У Господа вірила, але якось по-своєму. Дякувати Богові, в останні роки її життя тато часто сповідував і причащав її вдома. Остання з моїх прабатьків, вона померла в дев’яносторічному віці.

Її смерть — хоч було й непросто — я сприйняв спокійно, адже бабуся давно погано почувалася, і вже протягом кількох років, полишаючи батьківську оселю, я щоразу подумки з нею прощався.

Після похорону батьки попросили мене сорок днів намагатись утримуватися від веселощів, а якщо буде можливість  — почитати Псалтир. «Гаразд», — відповів я. Однак як же виявилося складно це зробити!

Зараз усе не виглядає чимось нереально складним, але тоді відчуття були такі, наче намагаюся плисти проти течії. На той момент я причащався десь двічі на рік, майже не молився, звісно, не постив, і читання псалмів стало для мене справжніми тортурами. Однак я дуже люблю (так, не помилився — люблю) свою бабусю і в надії бодай трішки допомогти спасінню її душі наважився на невеличкий подвиг. Дав собі слово не вмикати телевізора, який зазвичай гримів на всю квартиру, і, замість розважальних програм, що слугували мені «десертом» наприкінці робочого дня, ставав перед іконою і прочитував кафізму.

Господь відкриває Себе кожній людині, однак через житейський гамір, той вир, у який кидаємося з головою, ми часто виявляємося не здатними почути Бога. І лише піст і молитва дають можливість побачити й відчути Його і в Таїнствах Церкви, і в повсякденному житті.

Так сталося й зі мною. Траурний час перетворився для мене на справжню духовну весну. Раптом з’явилося сильне бажання піти на Причастя, і, причастившись, я вперше в житті так явно відчув присутність Божої благодаті. У той день я вийшов із храму зовсім не таким, як заходив. Так, благодать і раніше після служби відчувалася, щоправда, не так сильно, але тоді ці внутрішні зміни я приписував собі, своїм вольовим зусиллям. А тепер…

Складно описати, що відчуваєш, але одне порівняння видається дуже доречним. Почуваєшся так, неначе хтось дуже сильно тебе любить. Сильніше, аніж можна собі уявити. Просто любить, і все. Це як натхнення, яке робить тебе абсолютно щасливим. І тут уже байдуже, хто ти і який.

Адже, полишивши батьківський дім, я перестав молитися, відвідувати служби, причащатися. Зник внутрішній стан миру, який до мого самостійного життя був для мене нормою. Ходити до храму в неділю вранці ставало дедалі складніше, і в кращому випадку я залітав туди на останні 5–10 хвилин пізньої літургії — аби не засмучувати маму, коли вона зателефонує й обов’язково запитає, чи був я сьогодні на службі. Повертався з роботи й тренувань дуже роздратованим, почувався невдахою, називав себе «деградатором». Не хочу перебільшувати: були в ті кілька років і радісні моменти, але як індикатор мого стану зазначу, що взагалі не міг залишатися наодинці з собою — ставало просто нестерпно, починало «ковбасити».

Після усвідомленого кроку до Господа, Він явив мені Себе не лише в почуттях та емоціях. Найпереконливішою Його відповіддю було те, як за молитвою почали вирішуватися питання, які своїми зусиллями я ніяк не міг владнати. Продумував, ретельно готувався, робив усе можливе, та марно. І лише після того як у відчаї згадував, що не звернувся по допомогу до Христа, і починав молитися зі словами «Нехай буде воля Твоя, Господи, не моя», відбувалося неймовірне. Досі викликає жах думка, що КОЖНЕ наше прохання, навіть зовсім наївне, Господь реально чує!

Відтоді я став зразковим християнином. Жартую… Проте, як ми знаємо з Євангелія, Христос це є шлях, по якому слід іти до спасіння. На цьому шляху я поки що не зробив і кроку, а лиш почав вводити координати у свій навігатор.

Друзі! Ми вирішили не здаватися)

Внаслідок війни в Україні «ОТРОК.ua» у друкованому вигляді поки що призупиняє свій вихід, однак ми започаткували новий незалежний журналістський проєкт #ДавайтеОбсуждать.
Цікаві гості, гострі запитання, ексклюзивні тексти: ви вже можете читати ці матеріали у спеціальному розділі на нашому сайті.
І ми виходитимемо й надалі — якщо ви нас підтримаєте!

Картка Приват (Комінко Ю.М.)

Картка Моно (Комінко Ю.М.)

Також ви можете купити журнал або допомогти донатами.

Разом переможемо!

Другие публикации рубрики

Вопросы О Данте. Ч. II. «Где я предаю себя?»

Философ Александр Филоненко продолжает цикл статей о «Божественной комедии» Данте рассказом про то, что ад — это не больше и не меньше, чем отказ от жизни. Только бессмысленная безжизненность — и никаких наказаний.

Читать полностью »

Пять секунд

Когда меня всерьёз спрашивают, не обиделся ли я, становится даже как-то обидно: я что, маленький? «Умные люди не обижаются, а делают выводы». Когда-то эта известная

Читать полностью »

Другие публикации автора

Только с правой ноги

Открою вам тайну. Спортсмены — довольно суеверные люди. Большинство из них имеют какие-то свои предрассудки и пытаются удержать удачу как только могут. Многие футболисты выходят

Читать полностью »

Другие публикации номера

Борьба за себя лучшего

Отчего бывает особенно трудно? Оттого ли, что мир переполнен соблазнами, что они на каждом шагу, заботливо упакованы, прекрасно представлены, удобны, легко доступны, совершенно обыденны? И

Читать полностью »

Книжная полка №93

«Дух уныния не даждь ми…»Письма священника из заключения Книга повествует об удивительном человеке — протоиерее Николае Трубецком, жившем и служившем в Латвии. Он провёл 10

Читать полностью »